Satılık Tekneler

100 Feet’lik Comanche’nin Transatlantik Rekoru
01.08.2016 100 Feet’lik Comanche’nin Transatlantik Rekoru Jim Clark’ın sahibi olduğu 100 feet boyundaki super maxi yelkenli, transatlantik rekorunu adeta ezdi geçti.

Comanche

Maxi sınıfına giren yarış yelkenlisi Comanche, muazzam bir ortalama süratle Atlantik Okyanusu’nu geçti ve erişilmesi hayli zor bir rekora imza attı. Sadece 5 gün, 14 saat ve 21 dakikada tamamladıkları bu geçişte Mari-Cha IV’ün 13 yıldır elinde tuttuğu rekoru 24 saatin üzerinde bir süreyle geride bıraktı. Comanche, 2880 deniz mili mesafeyi ortalama 21,44 knot süratle tamamladı. 

Comanche2

America’s Cup World Series sebebiyle, asıl dümencisi Ken Read olmadan bu geçişi yaptı. Tasarlanma amacı rekor kırmak olan Comanche, geçen sene Transatlantik Yarışı’nda ortalama 25,75 knot süratle 24 saatte en çok mesafe katetme rekorunu egale etmişti. 

Comanche3

Comanche’nin sahibi Jim Clark, ‘koca kıçlı, muhteşem kızımız Comanche’yi ekibimiz bir kez daha taçlandırdı. Bu programa dahil olan, en alttan en üste, tüm ekiple gurur duyuyorum. Onlar dünyanın en iyileri. Kristy ve ben bu rekorla adeta havalara uçtuk.’ dedi. Bu geçişte Comanche’yi uçuran ekipteki birkaç yelkenci, daha önce Ken Read ile Volvo Ocean Race’e katılmıştı. Ekipte; Casey Smith önderliğinde, Tony Mutter, Richard Clarke ve navigatör Stan Honey’de yer aldı. Bu geçiş için en uygun hava koşullarını kollayan Honey, düz suyun ve ideal rüzgar penceresinin olduğu dönemi yakalamasını bildi. 

Comanche4

Comanche bu geçişinde ‘sadece’ 17 kişilik ekiple seyir yaptı. Geçiş esnasında sadece manuel vinçler ve hidrolikler kullanıldı. YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber sadece yatvitrini.com’a link verilerek kullanılabilir. Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Yorumlar
 
Görüntülenecek kayıt yoktur.
Yorum Ekle

Yorum ekle

Gönder

Sosyal Medya‘da Bizi Takip Edin!

ok

Satış Sözleşmesi | Kullanım Koşulları | Gizlilik İlkeleri | Site Haritası

© Copyright 2012, Tüm hakları saklıdır.