Satılık Tekneler

100 feet MARS İnsansız Deniz Aracı
20.08.2015 100 feet MARS İnsansız Deniz Aracı
Tarihi Atlantik Okyanusu geçişi için, İnsansız Deniz Aracı tasarlandı. İngiliz tek gövdeli tekne (monohull) uzmanları, Shuttleworth Design firması, MARS projesinin (Mayflower bağımsız araştırma gemisi) detaylarını duyurdu. Firmanın açıkladığı MARS projesindeki araç, Atlantik Okyanusu'nu bağımsız, insansız yat olarak geçmeye çalışacak.

100-feet-MARS-İnsansız-Deniz-Aracı

Teknenin üretiminin özel bir de nedeni var. Tekne Atlantik Okyanusu'nu 2020 yılında, İngilizlerin İngiltere’den Amerika’ya ilk kez gidişinin 400. yıldönümünde geçecek. Trimaran gövdeli tekne, İngiltere’nin Plymouth kentinden ayrılarak, Amerika’nın Massachusetts eyaletindeki Plymouth Rock hedefine ulaşmaya çalışacak.
 Mayflower  Mayflower, 1620 yılında İngiltere'nin Plymouth limanından yerleşme amacıyla A.B.D.’ye giden Pilgrimleri taşıyan iki direkli yelkenli gemidir. Bu geminin yolcuları sonradan bugünkü A.B.D.'nin çekirdeğini oluşturmuşlardır.
Shuttleworth Design firmasının, Plymouth Üniversitesi işbirliği ile geliştirilen MARS projesindeki en son teknolojileri kullanan teknenin genişliği 33 metre üstünde olacak. İnsansız deniz aracı, yelkenlerinin yanı sıra sahip olacağı güneş enerjisi teknolojisini de kullanarak motorlarına güç aktaracak. 1620 yılında Amerika’ya giden ilk gemi Mayflower’da olduğu gibi, MARS projesindeki teknede de iki yelken direği bulunacak. Kullanılacak olan 
hafif yelken malzemeleri sayesinde ve ihtiyaca göre bir veya iki yelken kullanabilen teknenin 20 knot hıza ulaşması bekleniliyor. 

100-feet-MARS-İnsansız-Deniz-Aracı-1

Shuttleworth Design firması, daha önce yaptıkları Adastra proje tasarımları ile bilinen bir firmadır. Tasarımcılar John ve Orion Shuttleworth MARS projesi ile ilgili olarak yaptıkları açıklamada; “Teknenin gövde yapısı olarak trimaran seçtik, çünkü düşük hızlarda bile en verimli gövde şekli trimaran. Gövde yapısını oluştururken rüzgarın etkisini azaltma ihtiyacı ile birlikte güneş enerjisi sıra etkisini yeterli düzeyde tutarken, dalgaların çarpma etkisini de azaltmaya çalıştık. Konaklama gereksinimi olmadığı için merkezdeki gövde suya yakın tutuldu ve kanatlar yanlarda yer alan dikmeler ile bağlandı. Bu şekildeki bir gövde tasarımı ile dalgaları en verimli şekilde yarabileceğimize inanıyoruz.” dediler.

100-feet-MARS-İnsansız-Deniz-Aracı-2

Devrim niteliğinde özelliklere sahip olacak 100 ft. uzunluğundaki MARS projesindeki teknede, insansız hava araçlarında kullanılan pek çok teknoloji yer alacak. Projede insansız araç teknolojileri konusunda uzman MSubs’ın da desteği bulunuyor.

MARS projesindeki tekne, imalatı ve yaklaşık bir yıllık deniz testleri sonrasında, 2020 yılında Mayflower yelkenlisinin 400. yılı kutlamaları sırasında Amerika’ya yelken açacak.
 


YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber sadece yatvitrini.com’a link verilerek kullanılabilir. Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Yorumlar
 
Görüntülenecek kayıt yoktur.
Yorum Ekle

Yorum ekle

Gönder

Sosyal Medya‘da Bizi Takip Edin!

ok

Satış Sözleşmesi | Kullanım Koşulları | Gizlilik İlkeleri | Site Haritası

© Copyright 2012, Tüm hakları saklıdır.